Rozhovory

Sára Mária Hrebíková – inštruktorka jógy

1.Ako si sa dostala na cestu jógy? 

Najprv mi mamina spomenula, že sa v Malackách cvičí jóga. Tým, že som mala od malička veľmi rada pohyb, uvoľnenie večer pred spaním a dokázala som vždy tak spojiť sama so sebou som to išla skúsiť. Len nikdy som to tak nevedela pomenovať, ale vedela som, že jóga sa venuje sebazjednoteniu a rozvoju. Tak som najprv skúsila klasickú hatha jógu, neskôr powerjogu, ktorá mi vyhovovala aj tým, že bola zameraná na silové cvičenie. Na jógu som chodila približne rok a pol a to bola vlastne cesta ako som sa ja dostala jóge. Naučila ma pomenovať všetky veci v mojom živote. A hlavne som zistila ako všetko spolu funguje. Jóga je cesta.

2. Prečo si sa rozhodla byť práve inštruktorka jógy? 

Vedela by som si možno predstaviť byť inštruktorka aj niečoho iného, ale tým, že som roky mala ťažké problémy a veľký chaos v hlave tak práve pri jóge si dokážem oddýchnuť takisto ako telom aj  dušou. Vtedy mi to prišlo také najvhodnejšie a veľmi ma to baví. Jóga sa dá hlavne praktizovať 24 hodín denne.

3. Prečo by podľa teba mali ľudia cvičiť jógu? 

Podľa mňa by ľudia mali cvičiť jógu najmä pre seba. Keď ale hovoríme len o samotnom cvičení jógy tak určite je jóga veľmi zdravá, pretože je to cvičenie, ktoré zasahuje hĺbkovo svalstvo a orgány v našom tele. Taktiež naše kĺby, kosti a všetky obaly okolo nášho tela, ale aj v ňom. Samozrejme uľudňuje a jóga vie hlavne pomôcť s každým problémom.

4. Čo odporúčaš začiatočníkom jógy? 

Každému začiatočníkovi odporúčam najprv to, aby si niečo o samotnej jóge načítal. Pretože si myslím, že ak človek s čímkoľvek začína tak by sa mal o tom niečo dozvedieť. Aj preto aby sa mohol rozhodnúť aký typ jógy by chcel cvičiť. Jóga je síce len jedna, ale jej prístupov je veľmi veľa. A určite by bolo dobré začať cvičiť jógu s človek, ktorý je kvalifikovaný. Vtedy je podľa mňa oveľa efektívnejšia, ako napríklad z videií na YouTube.

5. Aké je tvoje obľúbené jedlo, ktoré by si odporučila aj nám? 

Mám rada hocijaké smoothie a štiplavé jedlá. Málo dochucujem, nemám rada presolené jedlá, ale keď už koreniny používam tak si vyberám kvalitné. Preto mám rada indonézsku, thajskú a indickú kuchyňu. Veľmi dobré jedlo je Tikka masala. Je to indické jedlo pálivé, štiplavé, korenisté. Môže sa pripraviť aj na vegánsky, vegetariánsky, ale aj mäsitý spôsob, ako komu vyhovuje. Sú to jednoduché jedlá pretože všetky chute a aj omáčku vytvoria tie správne koreniny. Čiže to nie je nič náročné, servíruje sa k tomu napríklad ryža s čiernym sezamom alebo cestoviny. Ale takisto mám veľmi rada aj vegánske škoricové osie hniezda.

6. Aké sú tvoje cieľe do budúcna? 

Moje cieľe sú určite cvičiť a vzdelávať sa v oblasti jógy naďalej. Popritom pomáhať v mojej doterajšej práci. Chystám sa na jar otvoriť štúdio pri Zámockom parku v Malackách, v ktorom budem cvičiť Hatha jógu, Yin jógu, aj Aerial jógu. Chystám sa rozširovať a zvyšovať si kvalifikáciu. Najlepšie niekde vo svete, nakoľko rada cestujem tak by som spojila príjemné s užitočným.

7. Pikoška 

Moj najväčší zážitok bola návšteva Jeruzalema a Betlehema minulý rok. Išla som tam najmä preto lebo rok pred tým mi zomrela babka, ktorej dodnes nosím retiazku. Ona si ju dala pred 7 rokmi v Izraeli posvätiť a ja som povedala, že sa tam s tou retiazkou raz vrátim a dám jej ju posvätiť znova pri Ježišovom hrobe. Nie som síce veriaca, ale som krstená kresťanka a aj preto som tam išla.  Aj napriek tomu, že som donedávna mala veľkú traumu z krížov, lebo som mala v detstve zlý zážitok. Čo bol pre mňa ale najsilnejší zážitok bola cesta cez Betlehema k Múru nárekov. To sa ani slovami nedá opísať, aké sú tam energie. Až spätne keď sme sa vrátili som si uvedomila, že čo sa tam vlastne odohralo. To ako Ježiš niesol kríž a kráčal tými uličkami, ktorými som kráčala aj ja. Pripadala som si akokeby som prešla nejaký príbeh. Na takom silnom a energetickom mieste som ešte nikdy v živote nebola a myslím si, že už ani nebudem. Pre niečo Svätá Zem je.

NAMASTE 🙂

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár