Rozhovory Z môjho života

Janka Šimkovič. Nakopne nás k pohybu.

Janka Šimkovič je aktívna, sympatická a energická žena, ktorá dokáže doslova nakopnúť k pohybu nejednu ženu. S Jankou sa poznáme osobne už pár rokov a ja som veľmi rada, že sme si vzájomne vstúpili do života. Je veľmi inšpiratívna a ja som sa rozhodla ju pre vás vyspovedať.

Príjemné čítanie.

Jani, si zakladateľkou úspešného portálu cvičte.sk, robíš jogu, otužuješ, beháš, si skrátka aktívna mamina. Prezraď nám, ako a kedy začal tvoj aktívny život? 

Vždy som sa snažila byť aktívna, problém bol však v tom, že veľakrát vo veciach, pri ktorých to nebolo od srdca. Len som tak presviedčala samú seba, že to tak má byť, ale vnútorne som sa týrala. Prišlo to, keď som pred založením mediálneho portálu cvičte.sk zažívala úžasné aerobikové a tanečné hodiny, spoznávala som rôznych trénerov a inštruktorov a nechala sa vtihanuť do tejto komunity. Tam som mala pocit, že žijem naplno. A to ma vtedy neskutočne zaujalo lebo zhruba v 19tich rokoch som prvýkrát mala pocit, že teda toto ma baví a pri tomto sa cítim šťastná. Neskôr som si to potvrdila powerjogou, ktorej som verná dodnes. Očarila ma natoľko, že som sa v nej vyškolila a začala som viesť aj hodiny pre verejnosť. Den čo deň rozkladám podložku a cvičím aj sama pre seba. Potom som založila Cvičte.sk a ostala som v tejto oblasti aj profesionálne. A dosiahla som to, počom som vždy túžila. Pracovať na niečom, čo ma napĺňa a pomáha iným. Takže neprestávajte veriť, treba si poriadne priať. 

Na základe čoho vznikol portál cvičte.sk? 

Je to už 11 rokov, čo som ho založila. Vtedy bola situácia na trhu úplne iná. Online trh sa pomaly rozvíjal, mali sme k dispozícii veľké mediálne portáli, blogeri začínali. Z oblasti zdravého životného štýlu tu boli kulturistické portáli, časopisy a potom lifestyle magazíny. Vtedy som vyhľadávala informácie o školeniach, podujaiach, témy k strave a rôznym cvičeniam a bolo ťažké niečo nájsť. Tak skrzla myšlienka, veď urobme také miesto sami a združujme tieto informácie. Tak vznikol portá cvičte.sk cvicte.sk

Inšpirovať ženy k pohybu sa ti okrem cvičte.sk a tvojho instagramu darí aj vďaka videoprogramom SuperBody a kuchárskym knihám. Plánovala si tieto projekty alebo to prišlo spontánne? 

Tieto projekty prišli spontánne a vyšli v podstate z mojej potreby. Z potreby ženy, ktorá sa ocitla doma na materskej s dvomi deťmi. Stála som raz v kuchyni a hovorím si, že nemám čas vyhľadávať zdravé, ale hlavne rýchle recepty. A tak vznikla prvá kniha Zdravé rýchlovky 1. Zrejme som vytušila túžbu viacerých žien, pretože sa dodnes vynikajúco predáva a pribudla k nej aj dvojka. To isté bolo s videotréningami na cvičenie. Aj keď sa pohybujem v oblasti trénerov a fitiek, vždy to bolo pracovne. Nemohla som tam ostať a začať cvičiť. Vždy som utekala za deťmi. Tak Som si priala mať rýchle a efektívne tréningy, podľa ktorých by som si cvičila doma. Zapnem a cvičím, žiadne vyhľadávanie na youtube. Tak vznikli vidoprogramy SUPER BODY 🙂 Mnoho ľudí ma vidí cvičiť jogu na mojom instagrame a začali si ju pýtať. Tak som pripravila program POWER JOGA, ktorý je vhodný pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Veľmi sa teším, že to dokážeme robiť tak, že sa ľudia pritom cítia ako na hodinách u trénera. Mnohí nám písali, že konečne cvičia pravidelne. Ženy sú rady, že majú k dispozícii zmysluplné tréningy, ktoré si môžu hocikedy odcvičiť a do pol hodiny sú hotové, čo je v domácnosti pri deťoch niekedy fuška. 

Zdroj: archív Janky Šimkovič

Pôsobenie na sociálnych sieťach, kopec projektov, ale aj deti…ako to všetko stíhaš? To chce asi dobrý time managment, však?

To teda áno 🙂 V time manažmente ma vytrénovali hlavne deti. Ale musím povedať, že v práci na to už nie som sama. Mám tím ľudí a celá robota je rozdelená. Aj tak je toho dosť a vždy večer si prechádzam, čo ma čaká druhý deň. Teraz ako sme v karanténe to musím ešte viac prešpekulovať. Ale vždy aktivity a povinnosti plánujem tak,aby mi v tom dni ostal kúsok času aj pre mňa 🙂

Čo alebo kto dokáže v živote inšpirovať teba? 

Mňa inšpirujú v živote vitálni starší ľudia. Ktorí v 70tke drepujú, behajú , cestujú po celom svete. Sú zdraví a uživajú si život, lebo sa v mladosti o seba starali. Na Slovensku je ich málo. Tu mi je inšpiráciou môj otec, ktorý je denne v lese. Bežkuje, bicykluje, turistikuje a cíti sa skvele. 

Tvoje najobľúbenejšie jedlo?

Všetko, kde je veľa zeleniny. Neviem žiť bez zeleniny. Asi som bola v minulom živote zajac 🙂

Zdroj: archív Janky Šimkovič

Druh športu, bez ktorého si nevieš predstaviť svoj život? 

Jednoznačne powerjoga. Zmenila mi život. Vďaka joge som začala žiť tu a teraz a vychutnávať si prítomné okamihy. Prestala som sa zožierať minulosťou a večne niečo očakávať od budúcnosti. Joga ma prinavrátila k intuícii, ktorú som roky potláčala. Viac sa jej venujem, lebo mi pomáha mentálne, ale zase zahŕňa v sebe aj mnoho fyzických výziev. A to mám rada. To, že sa v živote stále môžem posúvať, niečo učiť a spoznávať nové veci. 

Zdroj: archív Janky Šimkovič

Čo o tebe možno nevieme? 

Možno to, že som vášnivý čitateľ. Knihy milujem od mala. V 14tich som mala prečítanú celú detskú knižnicu a tety ma pašovali do dospeláckej knižnice 🙂 Nemám veľa času čítať, tak teraz sa snažím ísť do postele aspoň o pol desiatej večer, aby som ešte mohla pol hodinu čítať. 

Najobľúbenejšia kniha a film? 

Z kníh jednozačne Liečiteľ od spisovateľa Noah Gordon. Neskutočne mi utkvela v pamäti. Čo sa týka filmov tak Zápisník jednej lásky. Pri ňom som sa platonicky zaľúbila do Rayena Goslinga :). A ešte Madisonské mosty.

Tvoj obľúbený citát, filozofia, motto? 

Držím sa hesla: Ži naplno každý deň. 

Verím, že rozhovor s Jankou bol pre vás rovnako inšpirujúci ako aj pre mňa. Janku môžete sledovať na jej sociálnych sieťach, ale aj sa inšpirovať na spomínanom portále CVIČTE.SK

Ďakujem Jani za tvoj čas.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...