Grécko, Simona Škodová
Cestovanie Z môjho života

Zakynthos, Grécko

…ani neviem, kde začať. Po dlhej, veľmi dlhej dobe som sa sem vrátila a už pri prvých ťuknutiach do klávesnice rozmýšľam, ako som mohla prestať. No nič, idem rovno na vec. Premýšlala som, akou témou by som začala po takom dlhom čase prvou. V momente mi napadlo Grécko a naša krátka, no za to intenzívna dovolenka.

Minulý mesiac sme s Jakubom a kamošmi navštívili grécky ostrov Zakynthos. Priznám sa, že do poslednej chvíle som netušila či do toho lietadla nastúpim, mala som obavy vzhľadom na situáciu, ktorá sa deje na celom svete. No po spísaní si všetkých plusov a mínusov (áno, vážne som si to spísala na papier), sme zhodnotili, že predsa IDEME…a musím povedať, bolo to jedno z najlepších rozhodnutí za posledné obdobie, pretože krása, atmosféra, príroda a celková energia Zakynthosu si získala moje srdce hneď na prvú.

Mohla by som vám opisovať krásu tyrkysového mora, prírodu, úžasné jedlo, no stále by som to slovami nevedela opísať tak, ako to tam naozaj je a ja len odporúčam sa do atmosféry daného ostrova poriadne vcítiť, a teda ešte viac precítiť.

Čo by mohlo byť pre vás však podstatnejšie a zaujímavejšie sú praktické veci, ktoré zaujímajú asi každého turistu a vzhľadom na to, že aj po príchode dostávam kopec otázok, rozhodla som sa ich spísať všetky sem.

Častá otázka bola či sme išli cez cestovnú kanceláriu…nie. Letenky sme si kúpili za cca 70 EUR/osoba z Viedne priamo na Zakynthos cez leteckú spoločnosť WizzAir. Ubytovaní sme boli v prenádhernom a podľa mňa útulnom hoteli Gloria Maris, ktorého izby nás očarili z fotiek a skromne môžem podotknúť, že naživo sú ešte krajšie. V hoteli sa nachádzajú dva bazény, jeden klasický a druhý infinity pool, ktorý je však len pre hostí ubytovaných v drahších apartmánoch Junior Suite sharing infinity pool.

Pred samotnou cestou bolo potrebné vyplniť dotazník, na základe ktorého vyhodnotenia nám prišiel pred odletom (cca šesť hodín) QR kód. Po prílete daný kód skontrolovali a Dušana zobrali na náhodné testovanie kvôli vírusu. Test bol pomerne rýchlo hotový, do cca 15 minút sme vyšli z letiska a išli taxíkom na hotel, na ktorom sme kvôli výsledkom boli celý deň. Našťastie bolo všetko v poriadku a my sme si intenzívne užívali krásu ostrova.

Z letiska a aj na letisko sme išli taxíkom, cena za jednu jazdu bola 25 EUR. Vo všeobecnosti, čo sa cien týka, tak sú veľmi porovnateľné, dokonca by som povedala aj nižšie ako v Bratislave. A to sa týka nielen služieb, ale aj jedla a pitia či už alkoholu, alebo nealka. Na hoteli sme mali zaplatené len raňajky, no na obed aj večeru mali možnosť si tam niečo objednať v rámci ich reštaurácie. Myslím, že za všetkých môžem poveať, že chuťovo bolo jedlo naozaj super. Jeden večer sme vybehli do starého mesta Zante, kde sme objavili reštauráciu Spaghettomania. Mali sme tam mňami pizzu, šalát, predjedlá a dokonca aj vynikajúce tiramisu, tak ak budete niekedy prechádzať uličkami starého mesta, odporúčam navštíviť. Okrem iného sa kúsok odtiaľ nachádza rooftop bar s výhľadom na námestie, kde je naozaj príjemná atmosféra. Podnik sa volá Base Cafe a majú výborný gintonic. 🙂

Aby to však nevyzeralo, že sme chodili len po reštauráciach, tak vám odporúčam, ak bude na Zakynthose, choďte na výlet na „korytnačí ostrov“. My sme si zaplatili loď na cca tri hodiny za 20 EUR/osoba a bolo to úžasné. Mali sme viaceré zastávky, a tak si užili všetky zákutia toho malého ostrovčeka. Nakoniec nás zobrali pozrieť na korytnačky, z ktorých mám osobne asi najsilnejší zážitok. Ak by ste však neboli úplní fanúšikovia plavby loďou, no predsa by ste chceli preskúmať aspoň trocha morské dno, môžete si požičať vodné bicykle. Na dve hodiny stál jeden bicykel pre štyroch 15 EUR. Okrem iného si viete v rámci ostrova požičať auto alebo štvorkolku, my sme to však nevyužili, no orientačné ceny boli tiež okolo 20-40 EUR/deň.

Náš výlet začal vo štvrtok a skončil v nedelu, na tento ostrov naozaj krátky čas, no rozhodne sme si ho užili. Vzhľadom na krátkosť pobytu som si k letenke nechcela zbytočne kupovať kufor, tak som sa zbalila do klasického Fjlaräven Kanken. Prečo to píšem? Mnohí mi písali, že nevedia, čo si zbaliť na takéto krátke cesty, tak rovno pridávam celý zoznam, čo sa mi do môjho kankenu zmestilo a nechýbalo. Letné pyžamko, zubná pasta (cestovateľké, malé balenie), zubná kefka, istiaca pena na tvár a krém, kefa na vlasy, trojo plaviek, dvojo šiat, dve kimoná, dvoje kraťasy, jedno body, kozmetickú taštičku, ktorá obsahovala makeup, púder, špirálu a ceruzku na pery, šľapky, knihu, nabíjačku, externú nabíjačku, peňaženku s hotovosťou, doklady, RÚŠKO, slnečné okuliare, samozrejme spodné prádlo. Na cestu som mala pre pohodlné cestovanie legíny, tričko, mikinu, tenisky a kabelku na dôležité doklady. Letenku spolu s QR kódom sme mali len v telefóne.

Grécko sme si vybrali, pretože nepatrí medzi rizikové krajiny a momentálne nie je potrebné si robiť ani test či ísť do karantény, samozrejme sa odporúča pár dňová izolácia alebo aspoň vyhýbanie sa veľkým davom a pod. Je potrebné dodržiavať hygienu. Čo sa tej týka, tak na oboch letiskách bola dostupná dezinfekcia a počas letu sme mali celú dobu nasadené rúška. Inak sme nepocítili žiadne výrazné obmedzenia, skôr naopak, vo väčšine miest bolo málo ľudí, čo nám vyhovovalo.

V prípade, že by ste mali ďalšie otázky, pokojne mi napíšte na instagrame @simona_skodova a rada vám odpoviem. Všetky fotky nájdete uložené vo výbere taktiež na mojom instagrame.

Majte sa krásne,

Simi.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...