Z môjho života

Potraviny, ktoré u nás nemôžu chýbať

„Ale veď ja doma nemám nič na jedlo“ je podobné, ako keď žena povie: „Nemám si čo obliecť.“ Súhlasíte? Ja rozhodne, pretože som bola rovnaká. Postupom času však zisťujem, že najsupiš recepty sú tie, čo chladnička dá 🙂 Respektíve, máme doma základné potraviny, ktoré u nás nesmú chýbať, pretože ich vieme využiť vždy na niekoľko spôsobov a tým pádom nemusíme kupovať zbytočnosti a následne vyhadzovať. Preto som sa rozhodla Vám spísať moj „MUST HAVE“ v kuchyni.

  1. Na prvom mieste sú jednoznačne vajíčka. Najlepšie od sliepočiek zo záhrady od babky. Vajcia sú plnohodnotná potravina, ktorá zasýti a dokáže sa pripraviť na slano aj na sladko. Napríklad v podobe praženice, volského oka k avokádovému toastíku. Ale sú super aj v lievancoch, koláčikoch alebo plackách. 
  2. Druhou potravinou sú u nás syry. Ja vyhľadávam mozzarellu a parmezán, nakoľko mi nerobí šarapatu v tráviacom trakte. Mozzarella je super s kuskusom a paradajkami alebo len tak s kopou zeleniny.
  3. Ďalšou potravinou je prošutko. Hodí sa do cestovín, praženice ale dokonca ho vieme zakomponovať aj do slaného koláčika.      
  4. Neodmysliteľnú súčasť tvorí ovocie. Vo väčšine to sú banány, jablká, lesné ovocie ale aj citróny. Citrón sa hodí k príprave limonády, rannej „šálky“ vody na prebudenie ale rovnako k príprave rýb. Ostatné ovocie si vychutnávame stále, či už pred športovou aktivitou alebo po nej. Takisto nám pokryjú desiatu, smoothie alebo olovrant. 
  5. Rovnako ako ovocie, patrí sem aj zelenina. Vo väčšine prípade to sú paradajky, uhorka, cuketa, avokádo a špenát. Pri príprave jedla sa snažím aby  tam bol dostatočný podiel zeleniny a práve tieto druhy sú naše obľúbené, ktoré sú aj ľahko kombinovateľné. 
  6. Horká čokoláda. Je moja záchrana, ktorá u nás musí byť. Vždy, keď ma chytí chuť na sladké ma zachraňuje a nemusím vyhľadávať blbosti. Dokonca si veľakrát dám malú kocku horkej čokolády pred spaním. Neviem prečo, ale mám vždy lepší spánok. 
  7. Orechy! Asi ani nemusím vysvetľovať prečo. Sú to záchrancovia, keď nás prepadne hlad. Takisto sa úžasne hodia do jogurtu, kaše, vločiek alebo len tak s horkou čokoládou na olovrant.
  8. Kuskus, patrí medzi moje najobľúbenejšie potraviny. Kuskus je u mňa vnímaný podobne, ako vajíčka, ktoré môžem jesť od rána do večer. Na sladký ale aj slaný spôsob. Či už so syrom, lososom ale aj marhuľami alebo jahodami. 
  9.  Nemôžem zabudnúť ani na maslo. Či už kvalitné klasické alebo kozie, ktoré dokážeme využiť či už ako omáčku k cestovinám. Na čerstvý chlieb alebo len tak s pečenými zemiakmi. 

Máte aj vy svoje obľúbené potraviny, ktoré Vám doma nemôžu chýbať? Kľudne mi napíšte 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...