Rozhovory

Janka Danková – maliarka

Janku som spoznala vďaka instagramu a som za to veľmi vďačná. Každým svojím príspevkom, obrazom, myšlienkou ma vždy poteší a dodá neskutočné množstvo energie. Vnímam ju, ako stále usmiate pozitívne slniečko, ktoré sa snaží šíriť len a len dobrú energiu.

1. Si mladá, šikovná a talentovaná žienka. V krátkosti sa nám na začiatok predstav a povedz nám, čomu sa venuješ.

Takáto náročná otázka, resp. úloha hneď na začiatok. (smiech) Ale ak by som sa mala v krátkosti a stručnosti predstaviť niekomu, kto ma nepozná, povedala by som asi toľko: (Stále) mladá slečna, ktorá sa popri práci zabáva a trávi voľný čas predovšetkým kreslením a maľovaním. Je to pre mňa najlepší spôsob relaxu, keď si chcem oddýchnuť hlavne od ľudí a športu, nakoľko sa venujem aj športovej žurnalistike. Hoci som človek až nadpriemerne spoločenský, predsa len i ja niekedy potrebujem chvíle ticha, kedy som len sama so sebou. A práve vtedy beriem do rúk fixky, pastelky a štetce.

2. Ako dlho sa venuješ kresleniu? Aká bola tvoja cesta? Študovala si na umeleckej škole?

Myslím si, že som kreslila skôr ako som sa naučila rozprávať. (smiech) Od útleho detstva bola pre mňa táto forma umenia určitým spôsobom aktívneho oddychu. Túžila som študovať umenie, no pri výbere strednej aj vysokej umeleckej školy boli vždy okolnosti akosi proti mne. Spočiatku ma to vedelo mrzieť, no s odstupom času to prijímam s veľkou vďakou. Síce som sa na akademickej pôde mohla priučiť niečomu novému, ale takto mi aspoň nikto nezasahuje do môjho štýlu. Nikto mi nevraví čo a ako mám robiť, a to je pre mňa základ. Teda, aby som mohla tvoriť tak, ako to cítim a chcem ja. Ale aby som sa vrátila k pôvodnej otázke – obrazy ako také som začala maľovať na vysokej škole, a prvý, ktorý ma vo veľkom štýle nakopol k ďalším činom, som namaľovala počas učenia sa na magisterské štátnice. (smiech) Vďaka nemu vznikla aj séria obrazov, ktoré som mala minulý rok na svojej prvej výstave v Trenčíne.

3. Kde hľadáš inšpiráciu a čo ťa motivuje stále tvoriť? 

Inšpiráciou mi je môj každodenný život. Som presvedčená, že čokoľvek sa nám v živote prihodí, to dobré a aj to zlé, má to svoj zmysel, a hlavne je to potrebné pre náš osobný rast. Aj preto som obsah svojej spomínanej výstavy sústredila na akúsi potrebu vyváženosti „bielej a čiernej“ v živote. Nechcem, aby mali ľudia z mojich obrazov len akýsi estetický zážitok, ale aby hľadali a nachádzali aj ten príbeh a posolstvo, ktoré je v nich skryté. Často k ním preto aj píšem krátke popisy, ktoré sú len akýmisi spontánnymi myšlienkami na lepšie porozumenie toho, čo je namaľované. A čo ma motivuje? Zrejme najviac úprimné reakcie ľudí, ktorí nejaké tie moje diela už majú. Ako im vedia zlepšiť deň a postarať sa im i úsmev na tvári. Často zabudnem čo som komu maľovala, no nikdy nie na tie pocity, keď mi dotyčný človek úprimne poďakoval za nejaký ten môj výtvor. A rozhodne jedným z najkrajších okamihov bolo, keď som obrazy venovala istým bývalým hráčom NHL, a tí ich majú teraz u seba doma v Amerike a Kanade. Toto vedomie ma vždy vie motivovať.

4. Akú techniku najradšej využívaš pri tvorbe obrazov? 

Dlho u mňa vyhrávala maľba akrylom na plátno. Pred pár mesiacmi som ale natrafila na skvelé dizajnérske fixky a odvtedy ich neviem pustiť z rúk. Aj vďaka nim som v sebe objavila akýsi nový štýl, ktorý som pomerne dlho hľadala. V ňom chcem čoskoro odštartovať aj jeden projekt v Trenčíne, ktorý bude určený primárne pre deti.

5. Aké sú tvoje cieľe do budúcna? Chceš sa venovať krasleniu profesionálne? alebo len rekreačne?

Cieľov a toho, čo ma čaká, je hneď niekoľko. Ako som už spomenula, chystám jeden projekt v Trenčíne, prostredníctvom ktorého by som chcela primárne deťom poskytnúť priestor pre tvorbu a ukázať im, že kresliť vie naozaj každý. Je to len o tom, že každému vyhovuje iná technika, iný štýl. Ak by sa schopnosť kresliť posudzovala podľa toho, či dotyčný zvláda pripraviť portrét, znamenalo by to, že kresliť neviem ani ja. Nakresliť dve rovnaké oči je pre mňa hotové umenie a obdivujem tých, ktorí to dokážu. (smiech) Takže chcem sa venovať týmto deťom, ktoré prejavia záujem o odhalenie svojho skrytého talentu. V máji ma tiež čaká ilustrácia ďalšej detskej knižky, resp. pokračovanie tej prvej, a síce od Lenky Sivákovej – Rozprávky pre zvedavé deti. A rozhodne najväčšia výzva, ktorú som pre seba pripravila, je napísanie vlastnej knihy, príbehu, a k tomu, samozrejme, si pripraviť aj ilustrácie. Nápad v hlavičke mám a už teraz mi to príde ako šialenstvo. Ale som toho názoru, že svoje sny si musíme plniť. A ako to vyslovil Walt Disney – Ak o tom dokážeš snívať, dokážeš to aj uskutočniť. A ja tak snívam a verím tomu, že toto všetko popri práci zvládnem. (smiech)

6. A na záver jedna zaujímavá, milá, zábavná pikoška z tvojho života? 🙂

Zábavný zážitok či pikoška? Moji blízki a kamaráti hovoria, že môj život je akýsi generátor nezabudnuteľných zážitkov, lebo mne sa skutočne každý deň udeje niečo, pri čom sa mi tak pozastaví rozum, že neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Ale vždy sa radšej smejem. (smiech) V spojitosti s maľovaním som si tomto momente spomenula ako som pred dvomi rokmi bola v Brne maľovať kamarátovi na stenu v byte logo jedného hokejového tímu. Logo bolo na jednej strane rovné, tak som si chcela prácu uľahčiť použitím papierovej pásky, ktorú som si prilepila na stenu. Čo bolo treba som namaľovala a už-už som išla dať tú pásku dole a sledovať krásnu rovnú líniu, ktorá mala vzniknúť, no namiesto toho spolu s páskou išlo dole aj kúsok steny. (smiech) Našťastie som to použitím trochu farby zachránila a majiteľ loga si to ani nevšimol. Vlastne sa to dozvie až teraz, keď si prečíta tento rozhovor. (smiech) Ale aby som nebola len ja za toho „somára“, pokračovanie príbehu bolo nasledovné. Logo som mu maľovala počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Česku a my sme sa vybrali do Ostravy na zápas. Po pár kilometroch mi ale v aute oznámil, že sa musíme na chvíľu vrátiť do Brna. Tipnite si kto zabudol naše lístky doma. Ja som to nebola. (smiech)

Na záver si dovolím ešte jednu vecičku, a síce, že vďaka obrazom, ktoré som namaľovala, som spoznala množstvo skvelých ľudí. Aj toho, ktorý bude zrejme ako jediný skutočne rozumieť skrytým symbolom v pripravovanej knižke. A za toto som Bohu veľmi vďačná – za ten dar umenia, vďaka ktorému som spoznala tých, ktorí robia môj život krajším.

V prípade záujmu o akýkoľvek obraz od Janky ju môžete kontaktovať na jej instagrame: @janka.dann alebo FB: Janka Danková. My máme doma z jej dielne viacero obazov 🙂

Janka x Simi

Mohlo by sa vám tiež páčiť...