Z môjho života

Pôst – 40 dní bez mäsa

Ahojte,

Tento prípspevok nie je o „jarnom detoxe“ alebo smoothie diétach. Je o pôste, ktorý som sa rozhodla dodržiavať z úplne iného dôvodu a najmä zo zvedavosti, ako to celé zvládnem. Ak si čítate moje príspevky či už tu, alebo na instagrame viete, že som človek, ktorý vydrží skôr bez mäsa ako bez sladkého. Avšak bola som zvyknutá si mäso minimálne každý druhý deň dopriať. Tak som sa rozhodla, že pôstne obdobie sa skúsim vyhýbať mäsu a som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo.

Prečo som sa vlastne rozhodla pôstiť? Sme veriaca rodina. Pôst a teda deň bez mäsa a úplného nasýtenia dodržiavame vtedy, keď sa má. Ja som sa však rozhodla, že mäso obmedzím úplne. Najprv som si povedala, že ho budem jesť len dvakrát do týždňa, no nakoniec som vydržala bez neho úplne. Taktiež som týmto chcela podporiť aj môjho dedka, ktorý dokonca nepije ani kávu, nekonzumuje sladké a nehrá karty 😀 a to už je čo povedať.

Bez mäsa som vydržala presne 40 dní a môžem povedať, že som sa cítila počas pôstu veľmi dobre, vitálne a stále plná energie. Mäso som nahradila rybami, kozím syrom a tofu. Myslím si, že tieto dni mi veľmi prospeli. Zlepšilo sa mi nie len trávenie, ale celkovo som sa cítila lepšie a „ľahšie“.  Aj keď sa musím priznať mala som asi päťkrát krízu a vtedy som myslela, že chuť na mäso bude silnejšia, ako ja. Našťastie to bolo už pri konci a vtedy mi pomohli myšlienky, na to, že už mám väčšiu časť za sebou a nemôžem sa nechať ovládnuť chuťou.

Taktiež som vďaka tomuto pôstu zistila, že mäsko až tak často nepotrebujem a preto ho až tak často vyhľadávať nebudem. Vegetarián však zo mňa rozhodne nebude 😀 Od malička som, ale viac rastlinný typ človeka, ako mäsožravý.

Veľký piatok som chcela vydržať s maminkou celý deň bez jedla len na vode a čajíkoch. To sa mi už ale nepodarilo. O 11:30 mi prišlo tak veľmi zle, že som sa musela najesť a preto som svoje telo netýrala a dopriala som si jedlo aj keď ľahšie a oveľa menšie porcie.

Pre mňa to bola osobne veľká skúška psychiky a aj trpezlivosti, ktorú som sama pre seba vyhrala 🙂 Dúfam, že ste si sviatky užili poriadne v kruhu svojích milovaných!

Praktizujete niečo podobné? Možno aj z iného ako z  veriaceho hľadiska?

Simi 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...