Rozhovory Z môjho života

Epoxidové umenie očami Kristíny Slezákovej.

Kiku poznám už niekoľko rokov a som za to nesmierne vďačná. Kika a jej život je inšpirácia sama o sebe a ja s ňou veľmi rada trávim čas. Ako každý aj Kika prišla v živote do určitého životného obdobia, v ktorom nastala zmena. Kika sa tejto situácie chytila a začala s prácou, o ktorej sa jej možno ani len nesnívalo, že bude robiť. Našla si záľubu a vášeň pre prácu s epoxidovou živicou, z ktorej vytvára úžasné produkty. Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, tak sa rovno môžete pozrieť na malú ukážku jej výrobkov spojenú s rozhovorom. Príjemné čítanie.

Kika, si maminka dvoch krásnych dievčat, pracuješ a zároveň si začala podnikať. Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si sa dala na tento smer?

V skutočnosti okrem mojej práce s manželom už nejaký čas podnikáme a k umeniu epoxidovej živice som sa dostala v období zdravotných ťažkostí, kedy som sa nemohla hýbať. Čo bolo pre mňa veľmi ťažké, pretože som bola vždy aktívna. V čase liečenia som epoxidovú živicu ako umenie objavila na zahraničných profiloch sociálnych sieti a uchvátilo ma. A tak som sa venovala angličtine a učeniu ako pracovasť s epoxidom.

Druh podnikania, ktorý si si vybrala na Slovensku nie je taký rozšírený. Prezraď nám viac o tvojom zameraní.

Áno, to je pravda. Na Slovensku v tom čase nebolo ani príliš veľa informácii o práci s epoxidovou živicou. Nezostávalo mi nič iné ako sa učiť cez sociálne siete. Hľadať a zbierať informácie a pomôcky z celého sveta. Zameriavam sa na úžitkový design a umenie do domácností, kancelárii ale aj reštaurácií. Začleniť umenie farieb do každodenného využita.

Vysvetli nám, čo je epoxidová živica, a ako náročná je práca s ňou.

Ak by som vynechala chemický výklad toho, čo epoxidová živica je, tak by som povedala, že živica je prírodný materiál, ktorý sa mieša s tvrdidlom. Pridaním pigmentových farbív, ktoré sa nalejú a vytvárajú farebné vrstvy vytvoríme obraz. Po niekoľkých hodinách vytvrdnutia môžeme výrobok ďalej opracovávať. Patenty na epoxidové materiály sú rozsiahle a využíva sa v rôznych odvetviach priemyslu. Dôležité je povedať, že na úžitkovú dekoráciu používam potravinárky nezávadny a testovaný epoxid. A ako je práca náročná? Nemyslím si, že je náročná, ale je potrebne chrániť svoje zdravie a používať ochranné prostriedky. Používať kvalitnú epoxidovú živicu, dôkladne zmiešať zložky a dať si pozor na bublinky, aby výsledok stál zato.

Zdroj: archív K. Slezákovej

Dekorácie z epoxidovej živice majú rozhodne mnoho využití. Čo vyrábaš najradšej?

Nemám úplne vyhradené, ktoré produkty vyrábam najradšej. Ku každej objednávke pristupujem s rovnakou radosťou. Milujem tú rozmanitosť. Tak ako je každý človek iný, aj požiadavky zákazníkov sú rôzne. A to je na tom to krásne. Vždy mám pocit, akoby sa mi otvorili nové dvere. Užívam si to. Ak by som si mala vybrať tak, rada tvorím veľké misky, tácky alebo súpravy.

Zdroj: archív K. Slezákovej

Ľudia si tvoje produkty obľubujú čoraz viac…aké produkty sú u teba najviac vyhľadávané.

Najčastejšie to sú tácky a podšálky, držiaky na telefóny, alebo rôzne misky. Pred Vianocami to boli vianočné ozdoby. Ale tvorím aj rôzne pomôcky pre nechtové dizajnérky. Je to rôzne. 🙂

Každý človek v živote chce posúvať svoje hranice a rozvíjať skúsenosti, plánuješ niečo v blízkej budúcnosti, čo nám môžeš prezradiť?

Dôležité je stále sa učiť a napredovať. Určite budem tomu venovať naďalej veľa času. Môžem povedať, že intenzívne pracujeme na mojom ateliéri. Pomaly dokončujeme stavebné práce a môžem sa vrhnúť do zariaďovania. Na to sa veľmi teším. Tak budem mať priestor na viac projektov. Niektoré projekty si vyžadujú čas, a tie si nechám pre seba.

Zdroj: archív K. Slezákovej

Aby to nebolo len o práci…povedz nám, čo ťa v živote inšpiruje.

Inšpiruje sa samotný život. Toľko možností, krásnych miest či vzácnych okamihov, ale aj ľudia. Ľudia, ktorí tvrdo pracujú a idú si za svojími snami.

Aké je tvoje životné motto, ktorým sa v živote riadiš?

Už ako dieťa ma mama učila, že NIKDY nehovor NIKDY!!! To som si zapamätala a som zato vďačná. Tiež je pre mňa dôležité žiť si podľa seba, svojích predstáv či snov, a neposudzovať iných ľudí alebo neodsudzovať. Rešpektovať ľudí okolo seba, rodinu aj priateľov. Ži a nechaj žiť. Toho sa držím.

Najobľúbenejšia kniha a film, ktorý si podľa teba ľudia musia pozrieť?

Rada si pozriem dobrú komédiu, pretože sa rada smejem. Ale mám rada aj historické filmy, životopisy alebo klasickú literatúru z 18. storočia. Ak sa mi raz za rok stane, že potrebujem vliesť pod deku, pustím si film Jeden deň s Anne Hathaway. No skôr je to u mňa tak, že mám energie viac než dosť, tak ju ešte znásobujem pri cvičení a pustím si energickú, temperamentnú latinsko-americkú hudbu alebo rockovú. A to je môj relax.

Zdroj: archív K. Slezákovej

Kiku a jej krásnu ručnú prácu môžete sledovať aj na jej Instagramovom profile @design_by_k.s alebo Facebook profile Design by K.S.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...