Rozhovory Z môjho života

Fotografka Lenka Kandravá Imrichová. Vidieť krásu v druhých je jej poslanie.

Talentovaná fotografka Lenka Imrichová Kandravá je známa svojim širokým a pestrým portfóliom. Lenku som spoznala náhodou a od začiatku mi bolo jasné, že to len tak obyčajná náhoda nebola. Obdivujem kreatívnych a pokorných ľudí a Lenka k nim rozhodne patrí. Vždy, keď ju vidím mi vyčarí úsmev na tvári. Nedávno však dokázala v mojom živote prelomiť niečo oveľa viac, ako kútiky na perách. Ukázala mi s akou láskavosťou sa môžem pozerať na svoje vlastné telo.

Okrem toho, že Lenku a jej rukopis vo fotografii už dokážete rozpoznať na kilometre posledné mesiace venuje svoj čas novému projektu s názvom Noblesa. „My ženy sme k sebe a svojim telám veľmi kritické. Vidíme všetky nedokonalosti, väčšie boky, mäkké bruško, dvojitú bradu…Filozofiou Noblesy je pomôcť žene objaviť krásu jej tela, pretože aj fotografie môžu byť cestou k sebaláke. Svojská no svoja. Taká je Noblesa. Taká si ty.“ – Lenka

Zdroj: archív Lenky Kandravej Imrichovej

A tak som sa rozhodla Lenku vyspovedať…povieme si niečo o Noblese a niečo o jej inšpiratívnom živote, tak poďme na to a príjemné čítanie.

Leni, si známa fotografka, máš naozaj pestré porfólio, no posledné mesiace sa intenzívne venuješ svojmu novému projektu Noblesa. Prečo práve Noblesa a čo by sme o nej mali vedieť? 

Noblesa je pre ženy a dievčatá. Jej prioritou je podporovať zdravé uvedomovanie si krásnych stránok a výnimočnosti žien. Pre tie ženy, ktoré sú so sebou spokojné ponúka možnosť urobiť si radosť. Pre ženy, ktoré si svojím zovňajškom nie sú isté, je to jedna z ciest, ako si vybudovať sebavedomie a sebalásku. Pokiaľ žena neuvidí na vlastné oči aká je krásna, ťažko tomu uverí. Pre mňa je Noblesa poslanie, ponúknutie môjho talentu vidieť krásno, služba pre tých, ktorých to poteší. 

Ja som už jedno noblesné fotenie s tebou zažila a bol to veru krásny zážitok, čo by si však odkázala ženám, ktoré sa k tebe len chystajú, prípadne sa stále rozhodujú prísť? 

Nech to nedokladajú. Najkrajšie sú práve teraz. O všetky detaily sa už postarám ja a vizážistka. Najmä teraz, v tejto dobe, sa treba tešiť a robiť dobre svojej duši. Láskať ju a podporovať. Uvidieť sa ako bohyňa je určite jedna z možností. Zo sebalásky vychádza dobrá nálada.

Noblesa

Každá tvoja fotka má jedinečný rukopis a ja už presne viem, kedy pozerám na tvoju prácu, ako a kedy si sa vôbec k fotografii ako takej dostala? 

Ďakujem 🙂 Už na strednej škole som fotila všetky svoje kamarátky. Tak som začala. Dokonca, keď sa spustil facebook, som zaznamenala krásny jav. Viackrát sa stalo, že cca mesiac po tom, ako som dievča fotila, sa zmenil jej status na FB na “in relationship”. Nie, žeby som si za to prikladala všetky kredity. Kvôli tomu, ako často sa to stávalo, som si s trochou nadsázky vyvodila, že keď žena vidí na fotkách aká je krásna, jemne sa zmení jej vystupovanie, je sebavedomejšia a aj tým pádom aj zaujímavejšia-príťažlivejšia pre okolie. 

Noblesa je pre mňa návrat k základu toho, prečo som sa rozhodla byť fotografka. Veľké komerčné projekty pre medzinárodné značky, či celebrity sú remeslo, Noblesa je moja srdcovka. 

Ak by si si mala vybrať jeden druh fotografie, ktorá ťa najviac baví, aký by to bol? (produktové, portréty…) 

Fotenie ľudí. Nerobím rozdiely v tom, či fotím celebritu, alebo študentku práva. Som zvedavá na každú jednu osobu.  Chcem ju spoznať, navnímať, zachytiť mojím uhlom pohľadu. 

Najvtipnejší zážitok, ktorý si zažila pri fotení a nikdy naň nezabudneš? 

Och, tých je nespočetne veľa. Skoro každé fotenie prináša smiešne situácie. 

Čo považuje za najväčšie pozitívum a zároveň najväčšie negatívum tvojej práce? 

Pozitív je veľa, prevažujú nad negatívami. Moja práca napĺňa moju potrebu zažívať atypické situácie, spoznávať nových ľudí, dostať sa na miesta, kde to nie je bežné. Každý deň dostávam nové impulzy, zážitky, učím sa. Som typ povahy, ktorý aj v negatívach hľadá pozitíva. Niekto by za negatívum považoval neistotu, nikdy nevieš čo bude zajtra – to ma naučilo veľkej flexibilite, zodpovednosti samej za seba, ale aj kreativite a pracovitosti. Musíš sa neustále snažiť, sledovať, čítať, zaujímať sa, študovať nové procesy úpravy fotografií, alebo najnovšie aj tlače fotografií. (každá Noblesa dostane vytlačené fotografie na pasparte)

Ak by si si mohla vybrať jedného človeka z celého sveta, ktorého by si chcela mať pred objektívom a splnil by sa ti tým sen, ktorý by to bol? 

Nedávaš mi vôbec ľahké otázky. 😀 Milujem fotografovať osoby, ktorý majú pre niečo vášeň. Je jedno, či je to biochémia, politika alebo spev. Moja túžba je urobiť portrét čo najväčšiemu počtu a spektru ľudí. Na Slovensku by som chcela fotiť prezidentku p. Čaputovú, zo sveta napr. fotografku Annie Liebovitz. 

Ak by si nebola fotografka, čo by si si vedela predstaviť robiť na rovnako profesionálnej úrovni? 

Som kreatívna, a zároveň sa vymykám predstavám o umelcoch tým, že som veľmi praktická. Mám rada proces tvorby, produkciu, manažment, spájanie praktických procesov s kreatívnymi, technológiu s umením. Čiže by to bola profesia, ktorá by prepájala tieto aspekty.  Vyštudovala som marketingovú komunikáciu a vždy som mala blízko k reklame. 

Zdroj: archív Lenky Kandravej Imrichovej

Ešte štipka inšpirácie…tvoja obľúbená kniha/film? 

Kniha: Aktuálne mi nenapadá len jedna kniha, práve čítam životopis Steva Jobsa. Mám rada Absynthovky, vydavateľstvo Zlín, a relaxujem pri Cudzinke od Diany Gabaldon.  

Film: Malcom and Marie.

Motto/filozofia, ktorým sa v živote riadiš? 

Snažím sa venovať svoju energiu ľudom a činnostiam, ktoré za to stoja. 

Lenku nájdete aj na sociálnych sieťach @lenka_i a noblesné fotografie nájdete na profile @noblesa_ Celé portfólio si môžete pozrieť na jej webe lenkaimrichova.com

Lenke ďakujem za rozhovor a verím, že pre vás bol rovnako zaujímavý ako pre mňa.

Svojská, no svoja. Taká je Noblesa. Taká som ja. Ďakujem Leni.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...