Rozhovory Z môjho života

Kváskovanie s Naty

Keď si predstavím rok 2020…prvé, čo mi okrem karantény napadne je kvások. No, a keď počujem slovo kvások, predstavím si jeho kráľovnú, ktorou nie je nikto iný, ako Chuť od Naty – Naty Žúreková Štefková. Známa svojou šikovnosťou nielen v kuchyni. Naty je prototyp vždy akčnej a cieľavedomej maminky. Úsmev a dobrú náladu zanechá všade, kam príde. Kto je teda Chuť od Naty?

Zdroj: Chuť od Naty

Kvásková kráľovná. Prezraď nám, ako si sa k samotnému kváskovaniu dostala? Predchádzalo kváskovaniu životná udalosť alebo obdobie? 

Nazývam to riadená náhoda. Čítala som článok o benefitoch chleba, ktorý piekli ešte Egypťania pred 5000 rokmi a spôsob prípravy sa zachoval dodnes. Len nie je využívaný pre časovú náročnosť pre pekárne a teda je finančne nevýnosný. Veľmi ma to zaujalo. Už len pre to, že vyhľadávam kvalitu a čím viac som o kvásku študovala, tým viac som sa utvrdzovala v tom, že kváskovanie je moja cesta pre zlepšenie zdravia, relax, psychohygienu a celkovo atmosféru v domácnosti.

Ja ťa poznám ako úžasnú foodblogerku a spoluautorku kníh Kváskovania. Túžila si po tejto životnej ceste, alebo si mala nasmerované kroky úplne iným smerom? 

Absolútne neplánovane ☺ Nechala som plynúť okolnosti. Nemala som žiadny vytýčený smer. Bola som mladá mamička na materskej, ktorá sa naplno venovala svojim deťom. Po druhom pôrode ma začalo baviť varenie a pečenie. Prvotná „zábavka“ rástla vo vášeň a známi, ktorých som príležitostne hostila, si začali pýtať recepty, ako im chutilo. Všetko sa spontánne vyvíjalo až do dnešnej podoby. Sama cítim obrovskú pokoru a vďačnosť za to všetko, kam som sa vďaka vášni k vareniu a pečeniu dostala. Cítim zároveň aj veľkú zodpovednosť. Rada by som motivovala svet, že sa dá zvoliť kvalita života a že je nad kvantitu.

Ja sa kváskovať stále odhodlávam. Čo by si odporučila začiatočníkom? 

Aby si to skrátka skúsila ☺ Vypestuješ si kvások, alebo si zadovážiš odo mňa (napríklad) a nepremýšľaš, že čo ak. Máš to rovnaké, ako začať cvičiť, či športovať. Tiež sa človek odhodláva, odsúva to a pod. Jednoducho obuj topánky a choď. Čaká ťa krásne dobrodružstvo ☺

Zdroj: Chuť od Naty

Okrem spomenutých aktivít viem, že máš aj svoj vlastný obchodík, ktorý mimochodom veľmi rada navštevujem. Vždy si túžila mať vlastnýobchod, alebo to prišlo všetko prirodzene?

Jej, to je milé, ďakujem, že podporuješ malých remeselných výrobcov na Slovensku a malých podnikateľov. ☺ Aj toto je podľa mňa cesta kvality. Osobnejší, priateľský vzťah má pre náš život oveľa krajší dopad ako chladný vzťah systémom objednávka-doručenie. Odo mňa dostaneš osobný mail s poďakovaním, v prípade problémov komunikuješ so mnou, nie je to jednosmerná chladná cesta. Vážim si každého jedného zákazníka. Ale vôbec som neplánovala mať obchodík. Smejem sa na tom ešte dnes. Pretože som hľadala priestor na sklad a kanceláriu pre eshop. O ňom som snila, odkedy som bola bloggerom. Lenže jediné voľné miesto v Stupave v tom čase bol obchodný priestor na Hlavnej ulici. A tak som si povedala, že si tam aspoň prídu ľudia osobne pre objednávku. Nech je to teda pekné a v kancelárii sa mi páči. Nakoniec som sama videla, že by bola veľká škoda priestor nechať zatvorený len ako kanceláriu. Dnes vidím, že to malo veľký zmysel. Do obchodíku chodia ľudia si nakúpiť kvalitu, potraviny a pomôcky, ktoré mám sama otestované a používam ich. Porozprávajú sa, poradia sa, odchádzajú spokojní a s úsmevom. Aj takto môžem motivovať ľudí ku kvalite.

Úžasné recepty, super fotky, vždy nabitá energiou. Ako to dokáže jedna mamina všetko stíhať?

Organizácia, plánovanie, ale zároveň spontánnosť a podpora od najbližších. A myslím, že aj ochota sa zastaviť, vzdať sa instatnosti v tom, čo žijem. Zachytávam svoj život, svoje myšlienky, motiváciu, elán a mám obrovskú radosť, keď mi niekto povie, či napíše, že ho to naštartovalo urobiť niečo pre seba a svoj život.

Mnohé ženy inšpiruješ, čo alebo kto dokáže inšpirovať teba? 

Každý jeden človek ma inšpiruje. Ľudí, ktorí si však vybrali svoju cestu hromžením, poukazovaním ako čo nejde a nedá sa a negatívnosťou, odstrihávam. „S kým si, tým si.“ Želám si byť usmiata, radostná a šťastná. Preto sa obklopujem ľuďmi podobného zmýšľania a od nich čerpám inšpiráciu na život.

Ak by si si mala vybrať jedno najobľúbenejšie slané a jedno sladké jedlo, akéby to boli? 

Júúúú, to si mi dala. ☺ Neviem, počkaj, premýšľam, či pizza alebo hamburger zo slaného…dajú sa dve? Sladké jedlo makové perky, alebo piery. Tak im hovorí moja maminka a bolo to jedlo, ktoré mi vždy vyčarovalo a aj vyčaruje spokojný úsmev.

Zdroj: Chuť od Naty

Beh alebo posilňovňa? Alebo niečo iné? 🙂 

Turistika, najmä na Slovensku. Máme nádhernú krajinu, za dobrodružstvom netreba chodiť ďaleko.

Kniha a film, ktorý by si odporučila ostatným? 

Ako hovoriť, aby nás deti počúvali a ako počúvať, aby nám deti dôverovali. Je to kniha, ktorá mi zmenila život. Nielen pri výchove detí, ale celkovo v komunikácii s ľuďmi. Veľmi praktická a interaktívna kniha zameraná a empatiu, rečové schopnosti a chovanie sa v spoločnosti ako takej. Film- Čo sme komu urobili. Ale s českým dabingom, ktorý je neopakovateľný.

Životná filozofia?

Náhoda neexistuje.

Naty nájdete na jej krásnom instagrame @chutodnaty Facebooku Chuť od Naty alebo na blogu www.chutodnaty.sk alebo aj v spomínanom obchodíku v Stupave, kam vám odporúčam zájsť.

Zdroj: Chuť od Naty

Dopečenia, Naty a Simi.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...