Rozhovory Z môjho života

Viktória Suchánová. Mladá, talentovaná fotografka.

Talentovanú Viki môžete poznať z môjho instagramu, ona totiž stojí za 90% môjho fotografického contentu. Spoznali sme sa úplnou náhodou, no kedže na náhodné stretnutia neverím, vedela som, že bude veľkou súčasťou môjho života. Viktória je skromná, mladá a najmä talentovaná fotografka. Páči sa mi jej práca, no veľmi mi sadla ako osobnosť. V hlave to má na svoj mladý vek krásne usporiadané a ja som šťastná, že je súčasťou aj mojich dní. Rozhodla som sa vám ju predstaviť, aby ste vedeli, kto vlastne tá Viktória je.

VIKTÓRIA. Fotí ľudí, takých, akí sú. Fotí s laskou. Fotí lásku. A kedy to celé začalo?

Začalo to vtedy, keď som dostala prvú odozvu. Fotila som profilové fotky na Facebook kamarátkam, keď som mala asi 12 rokov. Tatino si kúpil dotykový fotoaparát, pre mňa to bol šok, pretože som vtedy nemala ešte ani len dotykový mobil. Začala som teda fotiť s ním. Neskôr mi požičal fotoaparát tatinov kamoš a vyzeralo to skoro už ako zrkadlovka. A s tým som viacmenej aj začala. Na začiatku som fotila kvetinky v prírode, potom kamošky na na sociálne siete. Fotky si ale upravovali najprv oni, tak som sa k fotkám ani nechcel podpisovať. Neskôr mi dal ale tatino do počítača Photoshop a už to začalo. Vedela som upraviť kontrast, farebnosť, no pupák som vyretušovať nevedela. Pomáhali mi tutoriály na YouTube. Neskôr začali fotiť aj moje kamošky. Paradoxné je, že som začala fotiť prvá a posledná si kúpila zrkadlovku.

Fotokrúžok a tvrdá práca.

Začala som chodiť na fotokrúžok, kde sa nám venoval učiteľ. Zhodou okolností sa poznal aj s mojim tatinom a povedal mu, že vo mne vidí veľký talent. Tak som si na bazoši kúpila zrkadlovku. Rodičia totiž chceli, aby som si to sama „vydrela“. A odvtedy už oficiálne fotím.

Nový fotoaparát a krok vpred.

Myslím si, že niekedy úplne nezálží na tom, akú perfektnú má fotograf techniku, ale ako dokážeš zachytiť moment. No kvalitná technika rozhodne pomôže k tej kvalitatívnej časti fotografie, ktorej sa chcem teda prirodzene venovať, a tak som sa rozhodla investovať aj do môjho naozaj nového fotoaparátu. Teraz fotím na Canon 6D Mark ii a používam objektívy Canon 50mm f1.8 a Canon 35mm f2.0.

Z fotenia kvetov až do talianskeho Vogue.

Odkedy som začala fotiť naplno, cca štyri roky dozadu som mala sen. Dostať svoje fotky do časopisov a reálne držať v rukách niečo, kde uvidím pod fotkou moje meno. Zistila som, že taliansky Vogue prijíma fotky, kam môže fotograf nahrať fotky, a ak budú dobré, zverejnia ich zadarmo na svojich stránkach. A tak som pridávala fotky približne šesť mesiacov, vždy ked som mala pocit, že záber má hlbšiu emóciu a čakala. Po vyše pol roku sa to konečne podarilo. Dokonca dva týždne po sebe.

100 ľudí. 100 chutí.

Stretávam sa niekedy aj s kritikou. No mne to nevadí, prečítam si ju, no nedokáže ma odradiť od toho, čo zbožňujem. Ja totiž nikomu neprikazujem aby sa im fotky páčili. Fotografia je umenie a nie každý ho môže pochopiť, alebo je schopný ho vnímať. Umenie je subjektívne a takto je to v poriadku. Keby sa to páčilo každému, vtedy by som sa zamyslela viac. Nemám však rada, keď sa niekto vyslovene snaží ublížiť nezmyselnou kritikou. Tak sa snažím si to nevšímať a sústrediť sa na to, čo ma dokáže posúvať vpred.

A čo ďalej?

Dostať sa do časopisu. Splniť si sen a FOTIŤ.

Viki okrem portrétov fotí aj svadby a partnerské fotky. Z jednej strany miluje tie „nenaškrobené“ fotky, na druhej strane si dá záležať na tom, aby fotky vyzerali uhladene. Viki je jedna veľká kreatívna duša a okrem fotografi, začala s výrobou svadobných tlačovín, ktoré rozhodne stoja za pozretie.

Pre viac fotiek a umenia v podaní Viki ju môžete sledovať na jej instagrame @viktoriasuchanova alebo na Facebook na stránke Viktorias Photo.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...