Cestovanie Z môjho života

Aké krásy ukrýva jeden okres

Nevidela som, čo všetko som mala „pod nosom“. A to doslova. Na lockdown, karanténu, volajme to akokoľvek sa snažím pozerať s nadhľadom a pozitívne v tom správnom slova zmysle. Naučil ma viac sústrediť sa na tie podstatné veci, no ukázal mi aj to, že cestovať za zážitkami môžem aj v rámci jedného okresu. Viete, najjednoduchšie je zostať doma a rozčuľovať sa, že „nikam nemôžeme“. Prírodu nám našťastie nikto nezoberie, a to, že ju môžeme navštíviť len v okrese? Nevadí. Skôr naopak, aspoň máme čas preskúmať okolie, v ktorom žijeme. Samozrejme ZDRAVIE je na prvom mieste, ale to hádam ani nemusím spomínať. A teda, ak ste zdraví, poriadne sa oblečte, obujte si kvalitné topánky a hor sa do prírody. Príroda vám zaručí úžasný pocit zo seba samého. Ukáže sa vám vo svojej plnej kráse.

Príroda ma teraz drží nad vodou, a to poriadne. A tak som sa rozhodla vám spísať miesta, ktoré sme stihli v našom okrese pochodiť my a za každým nám vyčarila úsmev na tvári.

Hrad Pajštún

Kto ma pozná vie, že Pajštún je moja srdcovka. V jeden týždeň som tam bola dokonca trikrát a vždy ma prekvapil jeho krásou. Cesta je pokojná, sem-tam sa vám podarí stretnúť srnku, daniela alebo len tak vás bude sprevádzať energia samotného lesa. Ešte predtým, ako vyšlapete na Pajštún sa môžete zastaviť v lome, ktorý rozhodne stojí za pozretie. Do bývalého kamenolomu si častokrát zvykneme s Tobinkom aj zabehnúť. Stačí sa držať žltej značky a tá vás nakoniec vyvedie až hore. Za krásnym výhľadom. My vždy chodíme zo Stupavy, no môžete ísť aj cestou z Borinky. Cesta trvá približne 35-45 minút.

Okrem Pajštúnu sa môžete prejsť napríklad aj na Červený domček.

Pajštún
Kamenolom

Plavecký hrad

Ak hľadáte lokalitu na prechádzku vhodnú aj pre deti so zaručeným výhľadom, choďte na Plavecký hrad. Hore ste za cca 20-30 minút normálnym tempom. Cesta je príjemná s mierne kopcovitým terénom, no nič, čo by ste nezvládli a rozhodne si to užijete.

Plavecký hrad

Tri kríže, Pernek

Mala som chvíľu čas a potrebovala som sa prevetrať, tak sme išli spolu so súrodencami a Tobim na Tri kríže do Perneka. Cesta je príjemná, mierne stúpanie a behom 15-20 minút máte výhľad nielen obce Pernek ako na dlani. Ak ste neboli, rozhodne odporúčam. Veľmi príjemná prechádzka. Dokonca sa hneď pod kopčekom nachádza aj jaskyňa. Tam sme však nechceli ísť.

Národná prírodná rezervácia, Kršlenica. Plavecký Mikuláš

Keď som hľadala inšpiráciu na turistiku v okrese, „vyskočila“ na mňa v Google Maps Kršlenica. Národná prírodná rezervácia. Hovorím si, že to môže byť super výlet. Tak sme sadli do auta a vyrazili. Po vystúpení z auta sme sa snažili zorientovať v spomínaných Google Maps….toho si všimla predpokladám domáca turistika, ktorá nás odnavigovala jej overenou cestičkou. Na ceste sme však boli len my, začiatok bol príjemný strmák, no vyššie už Tobinko nebol jediný, ktorý išiel po štyroch. Táto trasa nám dala poriadne zabrať, no asi by sme sa tak nenasmiali, ako po normálnej turistickej cestičke, po ktorej by som sa sem rada ešte raz vrátila.

Roštún, Vápenná. Sološnica

Vápenná. Mám pocit, že na Vápennej boli už naozaj všetci, čo asi nie je veľmi pravdepodobné. Každopádne, ak ste na Vápennej ešte neboli, napravte to. Naozaj. My sme mali nádherné počasie, súvislú vrstvu snehu a kopec dychvyrážajúcich pohľadov. Rovnako ako na Kršlenicu, aj sem budem chodiť častejšie. Z parkoviska idete príjemnou cestou, ktorou sa dostanete na Malú Vápennú, alebo až na samotný vrchol. Cesta hore bola okrem iného super značená naozaj každých pár metrov, čiže pravdepodobnosť, že by ste netrafili je podľa mňa nulová.

V objavovaní nášho okolia som ešte v úplných začiatkoch, no baví ma to každým novým objaveným miestom viac a viac. Už mám zoznam aj na najbližšie týždne, tak verím, že nám zdravie dovolí sa v tej našej bublinke „ponevierať“ po vrchoch aj naďalej.

Nezabúdajme sa k prírode a najmä v prírode správať zodpovedne. Je zázračná, tak si ju vážme.

Majte sa krásne, S.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...