Maďarská vyžla a barf
Rozhovory Z môjho života

BARF – ideálna strava pre psa?

Ahojte,

tento príspevok bude síce o jedle, no nie o jedle pre nás ľudí, ale našich štvornohých miláčikov. Tí, ktorí ma sledujete dlhšie viete, že súčasťou môjho života je už vyše troch rokov náš spoločný psík Tobinko. Tobi je maďarská vyžla a poviem vám, že naše srdce si získal po prvých pár sekundách, čo sme ho uvideli. Tobinko je také naše štvornohé a chlpaté „díte“. Okrem toho, že sa mu snažíme dať najväčší komfort, zabezpečiť dostatok pohybu, kvalitnú starostlivosť, tak dbáme najmä na STRAVU. Strava je dôležitá nielen pre ľudí ale aj pre našich maznáčikov, odvíja sa od toho ich zdravotný stav, kondícia a celkový vzhľad. Tobi bol od začiatku na granuliach, avšak časokrát mal veľa tráviacich ťažkostí, ktoré prirodzene obmedzovali aj nás. Keď som pátrala po riešení daného problému, objavila som po googlení pojem BARF, a tak som začala pátrať ďalej. Z toľkého množstva informácií sme boli na začiatku veľmi zmätení, no našťastie sme našli PANI barfistku Lucku, ktorá má barf v malíčku, a tak sme si zbehli po prvé rady a odišli rovno s 15kg mäsa.

Otázok na barf od vás dostávam mnoho, a tak som poprosila Lucku, aby sa vyjadrila k samotnému barfu a vysvetlila aspoň v základnej forme, ako funguje, čo je v barfe dôležité a naopak, čo neprípustné. Verím, že odpovede na otázky budú pre vás prínosné a možno aj váš psík vymení granule za kvalitné mäsko a prirodzenú stravu, pretože nie z konzumácie surového mäsa nebude z neho agresor, sľubujeme. OBE. 🙂

  1. Čo je samotný BARF?

Samotný barf je skratka s niekoľkými výrazmi, vo všeobecnosti sa ale používa tento termín skôr ako pojem v psíčkarskom svete a vyjadruje – krmenie surovým mäsom. Pojem barf ale nieje iba o mäse, ale aj o niekoľkých pravidlách, ktoré sa nastavujú individuálne na každého psíka , či už ide o šteniatko, dospelého psíka, seniora, alebo chorého psíka. Barf je vhodný pre každého psíka. Aktuálne trh s barfom veľmi napreduje. V ponuke nechýbajú ani hotové barf balíčky už so zeleninou alebo vybalansované krmivá, kde nechýba kosť aj vnútornosť. Preto nemusíte mať obavy, že barf nebudete vedieť správne nastaviť na pomery. 

2. Ako by malo vyzerať plnohodnotné jedlo/miska pre psík + odporúčaná kŕmná dávka?

Podstatou barfu, správneho barfu je, vyvážená strava – to znamená, že v rámci časového obdobia, by mal psík prijať rôzne druhy mäsa, rýb, vnútorností, kostí, ovocia a zeleniny, a poprípade suplementov v podobe olejov alebo doplnkov. Pretože každé mäso má inú nutričnú hodnotu, rôzne vitamíny a minerály. Preto sa nedá určiť a nadiktovať ako by mala vyzerať miska psíka. Všetko je to na vašej fantázii a v konečnom dôsledku na chutiach Vášho psíka. Nezabúdajme na fakt, že psík sa narodí ako najprirodzenejší barfista – mäsožravec. Pri tomto fakte sa vyvráti hneď niekoľko mýtov spojených s barfom. Barfovať môžete už od šteniatka. Jeho tráviaca sústava a kyseliny sú úplne prirodzené na trávenie surového mäsa a netreba sa báť ani parazitov, pretože výroba podlieha prísnejším hygienickym kontrolám ako u mäsa 1.TR. kvality. Rovnako nieje potreba ani odčerovať. Psík sa narodí s ihlovým reflexom , ktorý my ľudia nemáme a často psíka personifikujeme na seba, že sa zadusí kosťou. Tento reflex to neumožní. Ak chcete začať krmiť barfom psíka, ktorý je starší ako 2 roky , tak ihlový reflex musíte ,,nakopnúť,, zaniká, ale je znovu obnoviteľný.

3. Aké mlsky sú vhodné pri barfe?

Trh je pestrý a môžete siahnúť po čomkoľvek – uši hovädzie, králičie, bravčové, sušené pľúca, pečeň, šľachy. Tieto pamlsky sú sušené technológiou, ktorá šetrne usuší tkanivá, chrupavky a kosti, ktoré si zachovajú kolagén, vitamíny, minerály a kosti sa neštiepia. Nikdy nesiahajte ale po bielych kostiach a kožiach, pozor ide o chemicky bielené a lepené kože. Ak sa pre vás stane barfovanie vášňou, tak si môžete pamlsky pripraviť aj doma. Receptov na pamlsky je na internete neúrekom. 

4. Aká je približná cena za barf?

V barfe platí nepísané pravidlo: čím väčšie balenie, tým nižšia cena…ale je aj veľmi dôležité akú máte kapacitu mrazáka. Dobrý predajca vám zostaví krmenie tak, aby to vyhovovalo vašim finančným požiadavkam. Príklad uvediem: na mesiac, vyvážená strava pre 25 kg psíka, cca 500 g denná dávka, čo činí 15 kg mäsa vrátane mletého mäsa, svaloviny, vnútorností aj kostí je cca 35-40E. Samozrejme krmná dávka sa nastavuje podľa potrieb. Štandardne je to niečo medzi 2-3 percentami hmotnosti psa alebo ak je potreba treba znížiť alebo zvýšiť príjem. Najlacnejšie vás však budú stáť spomínané väčšie balenie, čo nieje problém, len si to bude žiadať váš čas na prípravu.

Tipy a triky

1. Ako prejsť z granúl na barf?

Prechod na barf má 4 fázy. Začína sa mletým mäsom, potom idú svaloviny, kosti a nakoniec vnútornosti. Tento postup je dobré aplikovať pri každom psíkovi. Pozvoľný prechod, ktorý nieje ani finančne náročný. Platí pravidlo – mleté mäso je lacnejšie ako pekný kus mäsa a preto je lepšie začínať s mletým mäsom, ako si psíka naučiť od začiatku na steaky 🙂 potom sa už aj cena šplhá na vyššie čísla. 

2. Ako uskladňovať mäso?

Mäso si môžete pokojne rozmraziť, nabalíčkovať aj so zeleninou a pripraviť si vlastné barf balíčky, ktoré budete už iba vyťahovať z mrazničky. Ako som spomínala barf je pojem a do tohto pojmu patria aj pamlsky.

Nebojte sa, nebudete otrokom misky svojho psa. Stačí mať selský rozum a načúvať potrebám svojho psíka a hlavne neriadiť sa radami z diskusií, kde vám radí človek, čo barfuje len svojho jediného psíka. Nezabúdajte, to čo sedí jemu, nemusí sedieť vášmu a hlavne, nikto nevie, akým mäsom od akého výrobcu krmite vy.

V prípade doplňujúcich otázok neváhajte kontaktovať priamo Lucku na jej instagrame @barf.dog alebo na webe, kde nájdete ďalšie zaujímavé informácie.

Maďadrská vyžla, barf

Majte sa krásne nielen vy ale aj vaši domáci miláčikovia,

Sima x Lucka.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...