Challenge Rozhovory

Ako sa ľahšie naučiť po anglicky

Ďakujeme, že ste mi napísali toľko úprimných slov a dôvodov, prečo sa chcete učiť anglicky. Absolútne vám rozumiem, väčšinu pocitov som pred tým, ako som začala chodiť do the Bridge, cítila aj ja. S niektorými sa tak trochu stále pasujem.

V the Bridge si prečítali vaše odpovede a navrhli, že pre vás pripravia užitočné odpovede a nápady. Že vás jemne nakopnú, aby ste sa od februára prihlásili na kurz alebo si aspoň našli čas na učenie na doma. Tadáá:

Toto sú dôvody, prečo chcete vedieť anglicky:  

… lebo sa bez angličtiny cítite stratení 

Rozumieme vám. Svet je najkrajšie miesto na svete a čím viac jazykov vieme, tým viac ho dokážeme spoznávať. Čím dlhšie ste nemali príležitosť s niekým spíkovať, tým menej odvahy a chuti cítite. To sú prirodzené pocity. Pokiaľ vám kde tu mysľou prebrnkne myšlienka, aké skvelé by to bolo vedieť hovoriť, premýšľajte nad tým, aký máte cieľ. Najlepšie, ak si ho priamo zapíšete na papier. Napríklad to, čo chcete o pol roka či o rok dosiahnuť. Ak ste začiatočník, tak napríklad to, že o rok si budete vedieť bez stresu a efektívne vybaviť základné veci v angličtine: letisko, reštaurácia, hotel, lekár atď.“ Alebo písať e-maily kolegom rovnako rýchlo a s istotou. Pripíšte aj kroky, ktoré ste ochotní pre svoj cieľ urobiť. Merateľné a reálne. Napríklad, začať chodiť na jazykový kurz a skutočne byť na ňom duchom prítomný. Štvrtky si pozrieť jedno inšpiratívne video v anglickom jazyku, po nedeliach si čítať anglickú knihu a vypisovať si slovíčka. Držíme palce, dáte to!

… lebo aj pre vášho šéfa sa vaša angličtina oplatí 

Tu platí základné pravidlo: spíšte si pár bodov na papier a zájdite za šéfom. Ak je osvietený, uvedomí si, že aktivitu človeka je potrebné oceniť. Chuť na sebe zamakať nemá hocikto a správny zamestnávateľ by to mohol oceniť. Navyše, ak angličtinu potrebujete v každodennej náplni, bez strachu mu navrhnite, aby vás vo vzdelávaní finančne alebo časovo podporil. Ukážte mu premyslený návrh toho, čo mu výmenou za zaplatenie kurzu môžete ponúknuť. Ako zlepšenie v angličtine využijete pre firmu. Veď je to win – win, tak sa nebojte. A otestovať vás do práce veľmi radi prídeme.

… spravíte lepší dojem na pracovných stretnutiach

Nepotrebujete extra dávku kreativity, aby ste si to dokázali predstaviť. Chystáte sa na pracovné stretnutie, no už po pár vetách meníte slová a hapkáte. My Slováci bývame na pracovných stretnutiach vyslovene láskaví. Ak oproti nám sedí Talian, Bulhar či Kórejčan a rukami nohami sa nám po anglicky snaží niečo doplniť, s úsmevom to prejdeme. Takí Briti však nepoznajú kompromis. Budú sa tváriť úctivo, nenaznačia vám že vaša angličtina je pod ich úroveň. Dobrá angličtina je však prvá podmienka, aby ste si vyslúžili rešpekt zahraničného obchodného partnera. Jazyk vám nezachráni biznis ani sám o sebe neprinesie peniaze. Dodá vám dôveryhodnosť, ľahšie získate kontakty a teda sa vám otvárajú dvere.

… angličtina vám otvorí dvere k budúcim projektom 

Ak máte skvelý nápad a premýšľate nad zabožením startupu, veľmi vám fandíme. Každý startup však ocení finančnú injekciu od investora, ktorý je ochotný vás podporiť. Základný komunikačný nástroj vo svete začínajúcich biznisov je angličtina. Ak ju neovládate dostatočne, váš nádejný potenciál investor možno nestihne ani odhaliť. Navyše, ak by ste chceli expandovať do sveta, dobrá angličtina je nevyhnutnou podmienkou.

Toto sú rady, ktoré má pre vás the Bridge: 

Učte sa krátko a postupne

Nič nie je horšie ako prehnané očakávania od seba samého. Človek ich má tendenciu zakaždým porušiť a tak sa dostávate do kolotoča sklamaní a výčitiek. Nebojte sa, nedeje sa to len vám, je to bežný jav.

Stanovte si striktný čas, ktorý ste angličtine aj mimo kurzu v jazykovej škole venovať. Napríklad dvadsať minút denne každý druhý deň. Menej je niekedy viac. Ak na seba naložíte priveľa „nákladu“, frustrácia vás oberie aj o poslednú chuť a náladu učiť sa. Radšej stavte na pravidelnosť a menšie časové úseky. S heslom: menej je v učení jazyka často viac.

Nájdite si svoj najlepší spôsob učenia 

Čo ste mali na učení v minulosti angličtiny najradšej? Rozprávanie? Pozeranie filmov? Spôsob, ktorý vám je najbližší, bude najlepším spôsobom vášho učenia. Spravte si praktický test, ktorý odhalí, aký typ učenia je vám najbližší. Nie je to „patent na rozum“, ale je to efektívna pomôcka, ktorá vám pomôže odhaliť, či ste audio, kinestetický či vizuálny študentský typ. Vďaka výsledkom sa dozvieme, čo u vás funguje efektívnejšie – počúvanie, písanie, alebo čítanie. Ak napríklad nie ste posluchový typ, nútiť sa hlavne do počúvania je nezmysel. Neznamená to, že máte zabudnúť na každý listening. Ale ak už viete, že počúvanie nie je vaša silná stránka, nebudete na nej stavať a tým pádom bude vaše učenie efektívnejšie. Keď mozog nie je v strese, učí sa lepšie. Nech sa páči, tu je a máme ho pre vás zadarmo: https://thebridge.sk/vak-test/

Pozerajte TEDx videá 

Viete, kedy sa učíme najľahšie? Keď sa učíme príjemným a pohodovým spôsobom. Pri čítaní článkov by to mal byť ideálne nenáročný text, aby vás zbytočne neodradil. To nič, ak si nezapamätáte celý text. Stačia slovíčka, ktoré využijete v každodennom živote.

Dobré skúsenosti máme aj s TEDx videami. Počúvate hovorovú, ale spisovnú angličtinu a zároveň sledujete prepis. Navyše si navolíte témy, ktoré zaujímajú vás. Video si pozrite toľko krát, kým mu budete dokonale rozumieť. V závere si ho prerozprávajte vlastnými slovami a spíšte jeho obsah desiatimi vetami. A je to!

Kombinujte: jazykový kurz a domáce štúdium  

Často sa nás študenti pýtajú, či je potrebné, aby sa učili na kurze alebo stačí, keď si vyčlenia nejaký čas učenia na doma. Ideálne sú obidve. V škole je pre vás učiteľ, ktorý sa stáva v jazykovom vzdelávaní zároveň vašim sprievodcom, motivátorom, trénerom.

Ukáže vám, ako sa učiť čo najefektívnejšie, má zásobu metód, prístupov a aktivít, ktoré vie efektívne využívať a teda šetrí študentovi nielen energiu ale i čas. Pracuje s vami podľa toho, čo potrebujete, a hodiny prispôsobujú, podľa možností na mieru. Vďaka jeho pomoci už na začiatku uvidíte prvé výsledky. Ak by aj vaša motivácia po čase poklesla,

šikovný učiteľ vás v takých momentoch dokáže potiahnuť. Keď študent padá, zachytí ho a pomôže mu rásť. Preto sme vždy a jednoznačne aj za kurz.

Nájdite si dobrého učiteľa 

Mnohí ste zažili traumy z učiteľa, ktorý vás mal na základnej a strednej škole veľa naučiť. Namiesto toho vás odradil alebo unudil. V the Bridge máme neustále na zreteli, že veľká časť úspechu v cudzom jazyku je ovplyvnená aj tým, kto je váš učiteľ. Ako ho spoznáte? Dobrý učiteľ sa veľa pýta, vie do vás vcítiť, aj vás pre jazyk dostatočne „poblázniť“. Na základe vašich záujmov a typu osobnosti vám pomôže vytipovať kanály, ktorými sa jazyk ľahšie naučí. Ak milujete Marvelovky, naordinuje vám ich ako úlohy na doma.  Dobrý učiteľ povzbudzuje a motivuje. vie, aký ste typ študenta a pracuje s tým, aby sa vám dobre učilo.

V the Bridge majú pre vás KONZULTÁCIU ZADARMO 

Inšpirovali sme vás natoľko, že máte k učeniu angličtiny tento rok bližšie? The Bridge vám daruje bezplatnú konzultáciu k štúdiu angličtinu.

Vysvetlia vám, aké sú pre vás najlepšie techniky efektívneho učenia, nastavia vám študijný plán a … vy sa rozhodnete, či do angličtiny naberiete tento rok opäť chuť a odvahu ☺. Prihlásiť na bezplatnú konzultáciu sa môžete na kurzy@thebridge.sk alebo označením nášho profilu @thebridge.sk a textom Chcem komzultáciu.  

Súčasťou konzultácie je:

analýza potrieb študenta

jazykový audit – zistenie úrovne zvládnutia jazykových zručností

test učebného typu a poradenstvo

v prípade záujmu i ukážková hodina

Obsah konzultácie upravia na základe vašich požiadaviek a potrieb.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...