Koláčiky Recepty

Slivkovo-vanilkový koláč so škoricovou posýpkou

Krásny víkend prajem,

Včera som bola u našich a maminka sa ma spýtala, či by som upiekla na víkend koláčik. Pýtam sa či máme domáce ovocie. Ona jasné, choď k tete ona má na strome čerstvé slivky, choď si pozbierať. A už to išlo 🙂 Po ceste mi ešte brat zbehol k babke pre domáce vajíčka a koláčik je na svete 🙂

Budeme potrebovať: 

Na cesto

250g špaldovej hladkej múky

120g zmäknutého masla

1 vajíčko

Štipka soli

Sladilo podľa chuti

Na plnku

30 sliviek

Vanilkový puding

400ml mlieka (podľa chuti)

1 vanilkový cukor

Na posýpku

50g špaldovej hrubej múky

2čl škorice

25g roztopeného masla

Postup: 

Vo väčšej miske si zmiešame všetky suroviny na cesto. Pripraveného tuhšie cesto zabalíme do potravinovej fólie a dáme na 30 minút odstáť do chladničky.

Medzitým si pripravíme slivkovú plnku. Slivky vykôstkujeme, umyjeme a pokrájame na štvrtinky. Slivky s vanilkovým cukrom a 100ml mlieka podusíme domäkka. V miske si vymiešame puding so zbytkom mlieka (300ml) a pridáme k slivkám do hrnca. Túto zmes povaríme do zahustnutia a následne necháme vychladnúť. Nakoniec si pripravíme posýpku a to nasledovne. V miske si zmiešame múku so škoricou, pridáme roztopené maslo a rukami vytvoríme posýpku.

Po 30 minútach vyberieme pripravené cesto z chladničky a rovnomerne ho rozvaľkáme do velkosti formy. Formu na pečenie potrieme maslom a vysypeme múkou. Rozvaľkané cesto dáme do pripravenej formy, do ktorej rovnomerne pridáme slivkovo-vanilkovú zmes. Nakoniec koláčik posypeme vytvorenou posýpkou. Pečieme na 180°cca 30 minút.

Dobrú chuť 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...