Očná optika NeoVízia
Rozhovory

Ako si správne vybrať okuliare

Ahojte,

V tomto rozhovore som vyspovedala šikovnú optičku Zuzku z Neovízie, ktorá nám poradí, ako si vybrať správne dioptrické a slnečné okuliare.

V poslednej dobe som si všimla, že si mnoho ľudí vyberá okuliare len na základe značky alebo trendov. Je jasné, že každý z nás chce byť trendy, len nie vždy je správna voľba sa držať len spomínaných trendov. Každý sme iný a každému pasuje niečo iné. Výber správnych okuliarov je dôležitý a určite by nemal byť odfláknutý, skôr naopak treba mu venovať kopu pozornosti. Taktiež je dôležité mať pri sebe skutočného odborníka. Týmto príspevkom by som vám chcela ukázať, že kvalitné okuliare nemusia stáť 500eur a takisto aj pripomenúť, aké je podstatné dbať o svoj zrak. Nakoľko nie som odborník z oboru tak som poprosila o pomoc šikovnú a skúsenú optičku Zuzku z optiky Neovízia.

1. Zuzka rozhodne mi dáte za pravdu, že výber okuliarov nie je vždy jednoduchý a treba mu venovať veľa času. O správnom výbere veľakrát rozhoduje optik/optička. Povedzte nám, ako spoznáme odborníka? Čo všetko ste museli absolvovať pred vykonávaním vašej práce?

Najdôležitejší krok je správne si vybrať očnú optiku. Zárukou kvality na Slovensku je napríklad certifikát Optickej únie Slovenska. Optike, ktorá si potrpí na kvalitu, si potrpí obyčajne aj na vzdelanie a skúsenosti svojich zamestnancov. Mali by byť vyškolení optometristi alebo optici. V mnohých optikách nepracuje kvalifikovaný personál, obyčajne ide o zamestnancov, ktorí prešli sériu rýchlokurzov a školení.

Dobrého optika spoznáte často aj podľa toho, že má o vás a vaše potreby na kvalitu videnia viditeľné záujem. Pýta sa vás na to, ako ste spokojní so súčasnými okuliarmi a sklami, akú náplň práce vykonávate, aké máte koníčky, ako si namáhate zrak. Vďaka tomu vám dokáže čo najvernejšie vybrať dioptrické sklá a nastaviť parametre na mieru vašim potrebám.

2. Kvalitu odborníka ste nám trocha objasnili, povedzte nám niečo o samotných okuliaroch. Ako hodnotíte kvalitu okuliarov vy? Čo je podľa vás podstatné? Je značka zárukou kvality?

Z hľadiska pohodlia a kvality okuliarov je kľúčová kvalita skiel. Z praxe vieme, že nie každá optika používa rovnako kvalitné sklá.  Najmä pri zložitejších dioptriách si úpravy vyžadujú vysoko odborné zručnosti  a to zvládne profesionálny optik jednoznačne presnejšie. Kvalita skla nie je len o pocite nositeľa dioptrických skiel. V prípade, že sklá nie sú kvalitné, môžu negatívne ovplyvniť kvalitu videnia. Niekedy stačí naozaj málo a aj v na prvý pohľad krásnych okuliaroch môžete vidieť skreslene.

Pri úpravách skiel máme na mysli napríklad hydrofóbnu úprava proti prachu a nečistotám, úpravu proti zahmlievaniu či úpravu vytvrdenia skla. Pokiaľ nie sú spravené maximálne odborne, môžu automaticky zhoršiť kvalitu videnia. Dôležitá je aj kvalitná antireflexná úprava, aby zabezpečovala dostatočnú životnosť. Pri nekvalitných sklách antireflex rýchlejšie popraská, čo samozrejme zhoršuje kvalitu videnia. Niektoré optiky spolupracujú s lacnými čínskymi výrobcami skiel. Reklamácie sú v týchto prípadoch početnejšie. Výber kvalitného európskeho výrobcu môže riziko vašich reklamácií znížiť na nulu.

Nie každá známa značka je rovnako kvalitná, v niektorých prípadoch je to viac o dizajne a o móde. Mnohé známe spoločnosti však pracujú so skutočne kvalitnými materiálmi. Dôležité je nechať výber rámu alebo sa aspoň poradiť v certifikovanej optike. Skúsený optik pracuje zväčša iba s firmami, ktoré ponúkajú vysoko kvalitné materiály rámov aj skiel. Dnes sú vo všeobecnosti značkové rámy oveľa prístupnejšie ako kedysi. Výrobcovia rámov sa prispôsobili trendu cien. V porovnaní so situáciou spred desiatich rokov sa dajú zohnať aj o polovicu lacnejšie.

3. Je jasné, že dioptrické okuliare človek nevyhľadáva len tak, väčšinou je podmienené vyšetrením u odborníka. Ale aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí vyhľadávajú vyšetrenia len v optike. Aký je váš názor na takéto vyšetrenia? Sú podľa vás plnohodnotné?

V kvalitnej optike s odborným tímom sú vyšetrenia dostačujúce a plnohodnotné Dôležité je, aby vás aj v optike vyšetril očný lekár alebo vyštudovaný optometrista.

4. Oči by sme si mali chrániť za každých okolností a aj ľudia, ktorí dioptrie nepotrebujú by mali dbať na ochranu očí pred slnkom. Čo treba brať do úvahy pri kúpe slnečných okuliarov? Ako hodnotíte okuliare kupované v obchodoch, ktoré nie sú špecializované na optiku ako takú?

Platí zásada, že slnečné okuliare by sme mali nosiť pravidelne celý rok, vždy za jasného slnečného počasia. Ľudia s mínusovými dioptriami sú na slnečné žiarenie ešte citlivejší. Bývajú svetloplachejší, preto sú u nich slnečné okuliare povinnosť. Mnohé testy UV filtrov u kvalitných slnečných okuliarov z optiky a lacných kúpených napríklad v butikoch potvrdili, že aj lacné slnečné okuliare spĺňajú potrebu UV ochrany. Pri slnečných okuliaroch však nejde len o UV filter. Ak si kúpite model za desať eur niekde v obchode, rátajte s tým, že kvalita bude zodpovedať cene. Sklíčka sú obyčajne nekvalitne lisované, ľahko sa poškriabu, a cez škrabance ľahko preniká nebezpečné žiarenie priamo do oka. Nekvalitná býva celá úprava , zafarbenie, materiál.

Čo sa týka vzhľadu okuliarov, múdre je riadiť sa pravidlom: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.

Pri UV filtri si zapamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky.

Okrem hodnoty UV filtra je dôležitý aj údaj o priepustnosti svetla slnečných skiel.

Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.

0 –  bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)

1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)

2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)

3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)

4 – veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

Dôležitá je aj farba samotných skiel.

Napríkad modrá je vyložene nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom.

Sivá a hnedá farba sú ideálne za volant. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom –znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.

Žltá a oranžová sú zasa vhodné do hmly a na šport, zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.

5. Práce s ľuďmi je náročná, to všetci vieme a určite si dáme za pravdu. Ako vnímate túto prácu vy? Je náročná? Máte nejakú pikošku, ktorá bola úsmevná alebo niečím špecifická od bežných zákazníkov, na ktorú rada spomínate?

Dioptrické okuliare sú viac ako len optická pomôcka. Vhodné a kvalitné dajú človeku nielen pohodlné videnie. Správny rám môže najmä ženám často doslova zmeniť život k lepšiemu. Spomínam si na mnohí zákazníčky, na jednu špeciálne.

Keď prišla k nám do optiky, nosila veľmi nevhodný rám, ktorý potláčal jej krásu a pridával jej vek. Vybrali sme jej krásny plastový rám. Po dvoch týždňoch sa nám prišla poďakovať, že má na svoj nový imidž neskutočné ohlasy, že sa jej zmenil život, celkovo omladla.

Pevne verím, že sa vám rozhovor páčil a bol pre vás aj poučný. Osobne som sa aj vďaka Zuzke naučila nové veci a najmä si vstúpila do svedomia a dbám o svoj zrak oveľa viac, ako predtým.

Simi x Neovízia

Mohlo by sa vám tiež páčiť...