Z môjho života

Potravinová intolerancia

Ahojte,

V dnešnej dobe trpí veľmi veľa ľudí rôznymi potravinovými intoleranciami. Niekomu dobre netrávi laktóza, iným vadí lepok. Ďalší zasa nemôžu jesť vajíčka alebo mäso. Stále tvrdím a tvrdiť budem, že každý jeden z nás je jedinečný a aj preto každému pasuje niečo iné.

Ak ma sledujete dlhšie tak viete, že mám intoleranciu na laktózu a niektoré druhy orechov. Konkrétne na arašidy, kešu a para. A aj práve preto mi od vás chodí kopec správ ako som na to prišla, ako som zmenila svoje stravovacie návyky atď. Preto som sa rozhodla, že Vám napíšem niečo viac o mojej skúsenosti.

U mňa sa začala potravinová intolerancia prejavovať tak, že som sa vyhádzala na celej pleti. Veľmi zle mi trávilo, niekedy som nemohla ísť aj 4-5 dní na toaletu a začala som priberať. Bola som zavodnená, vkuse ma bolela hlava a logicky som mala stále nafúknuté, tvrdé brucho. Chodila som po rôznych vyšetreniach, ale nikde mi nevedeli povedať z čoho to môžem mať. Dokonca pán doktor, ktorého radšej nebudem ani menovať ma poslal na psychiatriu a povedal mi, že som vraj úplne v poriadku a všetko len si vymýšľam. Toľko k nášmu zdravotníctvu.

Za pomoci mojej maminy sme to začali riešiť samé a dostal sa nám do rúk test na potravinovú intoleranciu, ktorý je dostupný v lekárni. Je o niečo drahší ale zo skúseností viem, že sa ho určite oplatí kúpiť, ak máte určité tráviace ťažkosti a neviete prísť na to, z čoho to môže byť. Test si urobíte v pohodlí domova. Celkovo trvá cca jednu hodinu. Pri teste máte presný návod, ako na to takže sa nemusíte báť toho, že to nezvládnete. Odoberiete si vzorku krvi z prsta a idete podľa návodu. Ak máte náhodou strach z toho mini odberu, nebojte sa 🙂 Ja som človek, ktorý pri pohľade na krv väčšinou odpadne ale toto som zvládla, tak sa nemusíte ničoho báť, sľubujem. Po hodine testovania mi vyšli potraviny, ktoré mi najviac prekážali. V momente som ich všetky doslova vyhodila a prestala konzumovať. Polroka som nejedla vôbec nič, čo mi vyšlo v teste aj v nižších hodnotách. Ako som spomenula, najviac mi vadila laktóza, orechy a takisto v menšej miere pšenica, ryža a vajíčka. Po polroku som si postupne začala pridávať do jedálnička ryžu, vajcia a pšenicu. Z orechov konzumujem mandle a vlašské oriešky. Ak mám chuť na tvaroh alebo syr zvolím bezlaktózový produkt alebo kozie/ovčie výrobky a vegánske alternatívny.

Samozrejme som bola veľmi zvedavá ako telo po roku zareaguje na kravské mlieko a výsledok bol rovanký, ako na začiatku. Brucho som mala nafúkuté a bolo mi tri dni zle. Taktiež som to riskla aj s arašidmi a už ich veru zasa nechcem ani vidieť. Momentálne sa cítim neporovnateľne lepšie ako pred rokom. A som veľmi šťastná, že som s mojou potravinovou intoleranciou neskočila na psychiatrii, na ktorú ma poslal pán gastroenterológ.

Test

Klasické maslo som nahradila kozím. Nájdete ho v Billa alebo Metre.

Kozie a ovčie produkty kupujem v Billa alebo Tescu.

Proteinová tyčinka dostupná vo viacerých obchodných reťazcoch. Je to slovenský výrobok za prijateľnú cenu. Výborne chutí a dokonca obsahuje aj dostatok vlákniny.

Ak ste milovníkom kokosu túto tyčinku odporúčam. Je výýýýýborna! Dostupná vo väčšine bio obchodov a v DM drogérii.

Mandľové maslo od R3ptile Nuts dostupné na aktin.cz

Je mnoho variant a alternatív, vďaka ktorým môžeme mať vyváženú a pestrú strava aj pri určitých obmedzeniach. Niekedy by som povedala, že jedánliček môže byť zaujímavejší ako s klasickými potravinami.

Simi 🙂

Mohlo by sa vám tiež páčiť...